F

W jaki sposób można dokonać wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG?

W chwili, gdy podejmiesz decyzję na temat zakończenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej ważne jest, aby zgłosić to do odpowiedniej instytucji jaką jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

19.05.2016 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące funkcjonowania podmiotu jakim jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Nowelizacja dotyczy składanych dokumentów przez przedsiębiorców do CEIDG. Teraz instytucja będzie pobierać informacje o numerach PESEL i REGON od właściwych organów, z czego wynika, że przedsiębiorca nie będzie odpowiedzialny za ewentualne błędy w tym zakresie.

Dodatkowo każda osoba, która nie podjęła działalności gospodarczej, pomimo tego, że złożyła odpowiedni wniosek ma możliwość otrzymania wniosku o wpis o niepodjęciu działalności.

Automatycznemu wykreśleniu z CEIDG podlegają przedsiębiorcy, którzy:

1) nie złożyli wniosku o wpis do CEIDG informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
2) otrzymali informacja o prawomocnym orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, z wyłączeniem orzeczenia zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Automatyczne wykreślenie ma miejsce również w przypadku wprowadzenia do systemu teleinformatycznego informacji o zgonie przedsiębiorcy.