F

Środki trwałe w spółce

Środki trwałe są rzeczowymi aktywami trwałymi wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwo do bieżącej działalności gospodarczej, uznawane są przez jednostkę jako główne składniki finansowe, bez których funkcjonowanie firmy nie byłoby możliwe.

Dzielą się na kilka grup i podgrup. W bilansie zaliczane są po stronie AKTYWÓW, a dokładnie do aktywów trwałych. Aktywa trwałe to składniki spełniające pewne zależności: muszą być kompletne, zdatne do użytku oraz przeznaczone na podstawowe potrzeby działalności gospodarczej.

Środki trwałe dzielą się na:

  • grunty (w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu) 
  • budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej, 
  • urządzenia techniczne i maszyny, 
  • środki transportu, 
  • inne środki trwałe. 

Wprowadzenie środka trwałego do majątku przedsiębiorstwa odbywa się za pomocą dowodu OT, który wykazuje wartość początkową środka trwałego, od której liczona będzie stawka amortyzacji za poszczególne miesiące. 

Przedsiębiorstwo ma możliwość dokonywania różnorodnych odpisów amortyzacyjnych, w zależności od indywidualnych potrzeb, mogą rozliczać się miesięcznie bądź kwartalnie. Istnieje również możliwość rocznego wpisania wartości umorzonego środka trwałego w Koszty Uzyskania Przychodów.