F

Księgowanie faktur korekt od 2016 roku!

W czasie prowadzenia działalności gospodarczej rzeczą normalną są błędy w wypełnianych i generowanych fakturach. W takim przypadku obowiązkowe będzie przygotowanie faktury korygującej. Księgowanie faktury korekty nie należy do najprostszych czynności, a zwłaszcza jeżeli chodzi o jej rozliczenie.

Nowelizacje przepisów, które weszły w życie od stycznia 2016 roku mają za zadanie ułatwić prowadzenie firmy przedsiębiorcom oraz przyczynić się do jej rozwoju.

Dodano jednakże jeszcze jeden warunek, że w przypadku zmniejszenia przychodu w okresie, w którym nie występują żadne przychody (lub ich kwota jest niewystarczająca), należy zwiększyć koszty o kwotę, w jakiej nie mogły zostać pomniejszone przychody.

W takim przypadku, jeżeli korekta powstała w wyniku wystąpienia błędu rachunkowego lub pomyłki na fakturze pierwotnej, przychód należy skorygować w dacie pierwotnej faktury sprzedaży.


  • korekta zwiększa przychód - ujmuje się ją w dacie wystawienia po stronie przychodu, 
  • korekta zmniejsza przychód w okresie, w którym została wystawiona: 
  • wartość przychodu jest równa lub większa od kwoty korekty - następuje księgowanie w dacie wystawienia korekty zmniejszające przychód, 
  • nie ma przychodu lub jest on niewystarczający - księgowanie dokonuje się w dacie wystawienia korekty pomniejszające przychód, a jeśli kwota ta jest niewystarczająca, to pozostała wartość zwiększa koszty.