F

Zakładasz firmę? Nie wiesz czy aportem może być wieczyste użytkowanie – SPRAWDŹ!


Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym zbywalnym, które ustala się na określony okres czasu w przedziale od 40 - 99 lat. 40 lat to minimalny czas, 99 natomiast to maksymalny czas. 

Istnieje jednak zapis mówiący o tym, że w czasie ostatnich pięciu lat, użytkownik wieczysty może zgłosić się z prośbą o przedłużenie otrzymanego wcześniej prawa o kolejne 40-99 lat.

W czasie powstawania spółki (przykładowo spółki z o.o.) wspólnicy zobowiązani są wnieść odpowiednie wkłady, mogą to być pieniężne bądź jak w tym przypadku w formie aportu.

Spółka z o.o. działa jako jedna jednostka, nie ma w niej indywidualnych działów. Dlatego, więc wnosząc użytkowanie wieczyste do spółki konieczne będzie uzyskanie wpisu w Księdze Wieczystej o zmianie prawa z osoby na spółkę. Wszystkie dokumenty towarzyszące przy tej operacji, wspólnicy zobowiązani są dołączyć do wniosków rejestracyjnych składanych m.in. w KRS.

Można też skorzystać z prostszego sposobu polegającego na wizycie z notariuszem, który wypełnia odpowiednie wnioski i sporządza dokumenty, które w późniejszym czasie przesyła do sądu wieczystoksięgowego. Dopiero po uzyskaniu potwierdzenia wpisu zaistniałej sytuacji do Księgi Wieczystej możliwa będzie rejestracja spółki z o.o.