F

Zakładanie spółek w KRS

Zakładanie spółek w KRS może odbywać się zarówno w trybie tradycyjnym, ale w przypadku niektórych spółek również w trybie online. Oba sposoby w pewnym sensie są do siebie podobne. Najważniejszą różnicę stanowi głównie forma, w jakiej sporządza się w dokumenty oraz w jaki sposób uiszcza się opłaty sądowe.

Jak zakłada się spółkę w trybie tradycyjnym?

Zakładanie spółek w trybie tradycyjnym rozpoczyna się od sporządzenia wymaganej przepisami Kodeksu Spółek Handlowych - umowy. W przypadku niektórych spółek umowa musi posiadać formę aktu notarialnego, a czasem nie. Obowiązek ten dotyczy spółek akcyjnych, z o.o., komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

Po sporządzeniu umowy spółki trzeba wypełnić wnioski rejestracyjne oraz pozostałą dokumentację niezbędną do złożenia w KRS. Sporządzoną poprawnie i kompletną dokumentację rejestracyjną należy złożyć w KRS osobiście. Jednak zaraz przed rejestracją należy uiścić w kasie opłatę za wpis do Rejestru Przedsiębiorców i ogłoszenie w MSiG.

Po złożeniu wymaganej dokumentacji oraz uiszczeniu opłat sądowych w KRS należy poczekać kilka dni, aż zostanie wydane zaświadczenie o wpisie do rejestru. Od tego czasu można zająć się kolejnymi procedurami rejestracyjnymi spółki.