F

W jaki sposób dokonać zmian w umowie spółki z o.o.?

Ogólne procedury.

Przedsiębiorstwo chcąc dokonać zmian w treści umowy musi wykonać czynności zgodne z przyjętymi zasadami i działać na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych.

KSH mówi, że w czasie wprowadzanych zmian podjęta musi być uchwała przez wspólników, na którą zgodzić musi się większość, a niekiedy decyzja podjęta musi być jednomyślnie. Warunkiem zaistnienia uchwały jest protokół notariusza.

W Kodeksie Spółek Handlowych wyraźnie opisane jest, że w przypadku modyfikacji umowy spółki 2/3 (67%) głosów musi być za, natomiast w przypadku zmiany przedmiotu działalności potrzebna jest znaczna większość, bo aż 3/4 (75%).


Koszty u notariusza.

Każdorazowa wizyta u notariusza niesie ze sobą koszty, podobnie w sytuacji podjęcia uchwały. Pełnoprawny notariusz za sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bierze opłatę w wysokości nieprzekraczającej 750 zł.

Zmiana w KRS.

Zarząd po zrealizowaniu poprzednich formalności zobowiązany jest zgłosić zaistniałą sytuację w Krajowym Rejestrze Sądowym, dla spółki z o.o. jest to wniosek KRS – Z3. Do druku należy także dołączyć:

  • wypis z aktu notarialnego dotyczący protokołu ze zgromadzenia wspólników,
  • tekst jednolity umowy przedsiębiorstwa,
  • dowody wpłaty w sądzie rejestracyjnym i MSiG.


Wprowadzone zmiany będą obowiązywać dopiero od daty ogłoszenia ich przez KRS.